Yayınlandığı Tarih : 29/09/2019
Yayınlayan : Erenköy Halı Yıkama


Koltuk Nasıl Temizlenir?

 

 Her evin en çok kullanılan ve en çok temizlenmesinden korkulan koltuk takımları, sizin de gözünüzü korkutuyor olabilir. Ama Erenköy koltuk yıkama taktikleriyle, koltukları kumaşına ve yapısına göre evde temizleyebilirsiniz. Bahar aylarının güzel havasında evde bir temizlik rüzgarı eserken, merak ettiğiniz sorulara cevap veriyoruz.

 

 Koltuk nasıl temizlenir; sahip olduğunuz koltukların, deri veya kumaş olması işleri zorlaştırıyor olabilir. Koltuklar sürekli kullandığımız eşyalar olarak çabuk kirlenir ve çabuk yıpranır. Temizlik sırasında kullanacağınız deterjanı koltuğunuzun kumaş yapısına göre seçmelisiniz, temizlik aletleri ve temizleme yöntemleri de önemli. Bunların tüyolarını firmamız bütün ev hanımlarıyla paylaşmaya hazır. Bu bilgilerle siz de tertemiz koltuk takımlarına sahip olacaksınız.

 

Koltuk nasıl silinir; ise bambaşka bir kafa karışıklığına neden olabiliyor. Bezlerle ya da belirli fırçalarla temizleyebileceğiniz koltuk takımlarınız, çok fazla ıslanırsa kötü kokuya neden olabilir. Fırçalama yöntemiyse koltuğunuzun kumaşına zarar verir. Merak etmeyin, koltuğunuz hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağımız bu yazıyla koltuklarınızı bizim kadar profesyonel temizleyebilirsiniz.

 

Koltuklarınızın temizliğiyle kendiniz ilgilenmek istiyor ve bunun için bütçe ayırmak istemiyorsanız, koltuk temizliği hakkında profesyonel olan firmamız sizinle bazı bilgiler paylaşarak, bahar aylarındaki temizliğine katkı sağlıyor. Koltuk temizleme yöntemleri ve silme yöntemleri hakkında bilgi edinmenizi sağladığımız bu yazımızda Erenköy koltuk yıkama firmasının sırlarını paylaşıyoruz. Malzemeleriniz hazırlayın ve bu sihirli temizliğe başlayın!

Koltuk nasıl temizlenir?

Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

 

Kullanışlı ve şık deri koltuklarınızı temizlerken tedirgin olabilirsiniz. Çünkü deri hem hassas hem de çok maliyetli bir koltuk takımıdır. Üstelik kolay temizlenir ama kolay da kirlenir. Bizim tavsiyelerimizle gözünüzde büyüyen deri koltuk temizliği, kısa sürecek ve sizi de şaşırtacak kolaylıklara sahip.

 

Deri koltuk nasıl temizlenir; mağazalarda satılan çeşit çeşit deterjanlar kafanızı karıştırabilir hem maliyetli hem de istediğiniz performansı göstermeyen deterjanları bırakın ve Arap sabunu ile su karışımının mucizevi temizleme yöntemlerine başvurun. Bir kovanın içine biraz su koyduktan sonra, Arap sabunuyla karıştırın. Deriye zarar vermeyen doğal Arap sabunu hem güzel kokulu hem de kir çıkartıcı özelliğiyle der koltukları parlatacaktır.

 

Arap sabunu kullanmayı sevmiyorsanız badem yağı ve vazelini karıştırarak koltuklarınızı parlatabilirsiniz. Koltuklarınızın ömrünü uzatacak bu yöntemler sayesinde deri koltuklarınızı hem temizler hem de parlatırsınız. Ucuz ve kolay bir yöntem olan Arap sabunu ve Badem yağı kullanımı koltukların yüzeylerinde oluşan kir tabakasını bez yardımıyla hemen söküp atmanıza yardımcı olacaktır.

Deri Koltuk Leke Nasıl Çıkarılır?

Deri Koltuktan Leke Nasıl Çıkarılır?

 

Evinizde ya da arabanızda bulunan deri koltukları sert maddelerle ve cisimlerle temizlememeliyiz. Yumuşak bir bez yardımıyla, bezi çok fazla ıslatmadan hafif nemli bir şekilde koltuklara sürmemiz yeterli olacaktır. Arap sabunu ya da badem yağı yöntemiyle temizleyeceğimiz deri koltuklardan lekelerin çıkması için bu yöntemleri deneyebiliriz.

 

Deri koltuk lekeleri nasıl çıkar; ovarak ya da sert maddelerle çıkmayan deri koltuk lekeleri ovalama yöntemiyle deriyi oval hareketlerle ovma yöntemiyle çıkabilmektedir.

 • Çamaşır suyu ya da deterjanla deri koltuk temizlenmez.
 • Sert fırça ya da bulaşık süngeri kullanmayınız.
 • Yumuşak bez veya mikrofiber bez işinize yarayacaktır.
 • Elektrik süpürgesi ile temizlemek için düşük bir ayar seçerek bezi üzerine geçirim yavaşça silebilirsiniz.
 • Temizleme işlemi sırasında çok fazla su kullanmayınız
 •  Leke çıkarmak için baskı ve sürtme işlemi yapmayınız. Bu derinin yıpranmasına neden olacaktır.
 •  Nemli bezle yavaşça ovalayarak lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Deri bakım yağları veya vazelin ile temizleme işlemi yaptıktan sonra koltuklarınızı parlatabilir ve korunmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Kumaş Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

 

Kumaş koltuk temizliği diğer koltuklara oranla daha zor ve daha güç gerektiren işlemler olabiliyor. Bunun nedeni yanlış bez ve deterjan kullanımıdır. Koltuklarınızı düzenli olarak temizlemek istiyorsanız, bizim tekniklerimizi deneyebilirsiniz. Bu teknikler sayesinde hem koltuğunuz temizlenecek hem de mis gibi kokacaktır.

Kumaş koltuk nasıl temizlenir; Öncelikle lekeli koltuk takımlarınız için amonyak kullanabilirsiniz. Ancak koltuğunuzun buna ne reaksiyon vereceğini bilmiyorsanız, koltuğunuzun görünmeyen küçük bir kısmında deneme yapmalısınız. Genellikle amonyak çabuk ve kolay bir yöntemdir. Ama kalıp beyaz sabun ve su yardımıyla koltuklarınızı kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Bir adet kalıp beyaz sabun ve havlu yardımıyla kumaş koltuklarınızı ovarak, üzerindeki lekeleri ve sigara gibi kötü kokuların gitmesini sağlayabilirsiniz. Beyaz sabunu havlunuzla birlikte ıslatın ve havlu köpürene kadar ovun. Daha sonra havluyla birlikte sert bir şekilde koltuklarınızı silmeye başlayabilirsiniz. Çok ıslak bir havlu olmamasına dikkat ederek, koltuğunuzu hafif nemli bırakacak bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Daha sonra kurumasını bekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kumaş Koltuktan Leke Nasıl Çıkartılır?

Koltuk takımı olarak genellikle kumaş tercih edilmektedir. Hem kış ve yaz aylarında kullanımı daha rahat olduğu için, hem de mobilya sektöründe daha uyun fiyatlarda oldukları için. Fakat kumaş koltukların lekelerini çıkartmak için uygulamanız gereken yöntemler, deri koltuk takımından farklıdır.

Kumaş koltuktan leke nasıl çıkartılır;

 •  Koyu renkli kumaşlar için çamaşır suyu ve benzeri ürünler kullanılmamalıdır.
 •  Koyu renkli kumaşlarda küçük lekeler için limon kolonyası etkili olabilir.
 • Açık renkli kumaşlar için çamaşır suyu az miktarda kullanılabilmektedir.
 • Açık renkli kumaşlar için leke çıkartıcı deterjanlarda kullanılabilir.
 • Leke çıkarma konusunda bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin çiğ lahana koltuk ve halı lekeleri için ideal bir temizleyici olabilir.
 •  Kumaşı kullandığınız deterjanla ovarak, temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 •  Koltukların lekeli kısımlarını ıslak bir havluyla ovabilir, kirli görünen kısmı ekstra deterjanla ovabilirsiniz.
 • Kumaş lekeleri için ılık su kullanabileceğiniz gibi soğuk suyla iyi bir deterjan yardımıyla lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çikolata, kahve, çay ve şekerli lekeler için mutlaka deterjan kullanınız.

 

Kadife Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Kadife koltuk nasıl temizlenir?

 

Kadife koltuk kullanımı zannedildiği kadar zor değildir. Özellikle son dönemde tercih edilen kadife koltuklar hem şık hem de kullanışlı salon takımları olmuştur. Temizliği zor gibi görünse de aslında kolay ve kullanışlı kumaşlardır. Kadife kumaşları hassas ama bir o kadar da dayanıklı oldukları için koltuk takımları için idealdir.

Kadife koltuklar nasıl temizlenir; Koltukların temizliğinde kullanılan kadifeye özel deterjanlar ve sabunlarla temizlik yapılabilir. Ayrıca bez ve su yardımıyla hiç deterjan kullanmadan da silebileceğiniz kadife kumaşları, sadece toz toplamaktadır. Bunun dışında hiçbir sorunu olmayan kumaş yapısı genellikle koyu renklerden olduğu için kirlerin görünmesini de engeller. Temizlik için sabun ve su yeterli olacaktır.

Kadife Koltuktan Leke Nasıl Çıkartılır?

 •  Açık renkli kumaşlar için amonyak kullanılabilir.
 •   Kadife kumaşları sadece sirkeli suyla silerek lekeleri çıkartabilirsiniz.
 •  Kadife koltuktan leke çıkartmak için buharlı makineler kullanabilir, yumuşatıcılarla hoş bir kokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Beyaz kalıp sabunu suda köpürtün ve yumuşak bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın.
 • Kadife kumaşı için kaliteli deterjanlar kullanabilir, kumaşı zedelemeden temizleme işlemi yapabilirsiniz.
 •  Zor kuruyan kadife koltukları nemli bezle silmeye özen göstermelisiniz.
 • Aşırı ıslak bezlerle renkleri solan kadife kumaşlar, kötü bir görüntüye dönüşebilir.
 • Çok ıslak temizleme yöntemlerinde saç kurutma makinesiyle koltuğu kurutabilirsiniz.
 •  Koltukları aynı yöne doğru silmeye özen gösterirseniz, renklerini de korursunuz.

 

 

Erenköy koltuk yıkama firmamızın hizmetlerinden yararlanmak için koltuklarınızı yıkamamız için bizi arayabilirsiniz. Koltuk temizleme işlemi meşakkatli bir iş olduğu gibi kurutma ve bakım konusunda da verdiğimiz tüyoları uygulamak her zaman çözüm olmayabilir. Aşırı kirli ve lekeli koltuklarınız için Erenköy koltuk yıkama uygun fiyat ve kaliteli temizlik hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

Koltuk yıkama işlemleri için bitkisel ve doğal temizlik ürünleri kullanır, koltukların kumaşlarına göre temizleme işlemi gerçekleştiririz. Koltuk, halı ve diğer yıkanacak eşyalarınız için vaktiniz yoksa, Erenköy yıkama fabrikası olarak kısa zamanda adresinize gelir, sizi bu meşakkatli işten mahrum bırakırız. Kaliteli ve güvenilir temizlik hizmeti için Erenköy yıkama hizmetlerimize başvurabilirsiniz.